
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 2.65 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 120 kHz |
| Type | Hall Effect, Open Loop |
| Output Current | 1.4 A |
| Output Type | Ratiometric, Voltage |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Accuracy | 2.2 % |
| Linearity | 0.75 % |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Response Time | 4 µs |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 11 mA |
| Max Supply Current | 14.5 mA |
| Sensitivity | 56 mV/A |
| Sensing Method | Hall Effect |
| Current Sensing | 12.5 A |
| Max Junction Temperature (Tj) | 165 °C |
| Sensitivity (mV/A) | 56 mV/A |
| Schedule B | 8542390000 |
| Frequency Range | DC to 120 kHz |
Stock: 5
Distributors
pcbx
Unit Price$3.89747
Ext.Price$3.89747
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.89747 | $3.89747 |
| 10 | $3.80968 | $38.09680 |
| 25 | $3.77013 | $94.25325 |
| 50 | $3.73099 | $186.54950 |
| 100 | $3.69228 | $369.22800 |
